Mat och måltider

Mat och måltider betyder mycket för vår hälsa och livskvalitet. Här finns råd och recept för dig som är äldre, så att maten kan bidra till att du mår bra. Du hittar också kontaktuppgifter till äldreomsorgens dietister.

Hållbar hälsa

I e-tjänsten Hållbar hälsa har vi samlat recept, balans- och styrkeövningar, länkar till stadens mötesplatser och mycket mer för dig som är senior.

Nollvision undernäring

Nollvision undernäring är en e-tjänst för att förebygga och minska undernäring bland äldre. Här finns tips och energiberäknade recept.

Lär dig mer om mat och måltider för äldre

Måltidsidéer till vardag och fest (pdf, 8 MB, nytt fönster)

Goda mellanmål (pdf, 7,6 MB, nytt fönster)

Mat- och måltidspolicy för äldreomsorgen i Stockholms stad (pdf, 1MB, nytt fönster)

Dietister inom äldreomsorgen

Mia Thule
Telefon: 08-508 06 740
E-post: mia.thule@stockholm.se

Malin Ljung
Telefon: 08-508 20794
E-post: malin.ljung@stockholm.se

Mathilda Petterson
Telefon: 08-508 21028
E-post: mathilda.pettersson@stockholm.se

Linnea Svalfors
Telefon: 08-508 23 687
E-post: linnea.svalfors@stockholm.se

Sara Lindberg
Telefon: 08-508 08 615
E-post: sara.marie.lindberg@stockholm.se

 

Josefin Nyberg
Telefon: 08 508 09 145
E-post: josefin.nyberg@stockholm.se

Jessica Westin
Telefon: 08-508 13 044
E-post: jessica.westin@stockholm.se

Uppdaterad